TRAKYA DA SERACILIK VE ÜRÜN YETİŞTİRME

Bu iş, herkesin kullanabileceği bir para kazanma yöntemi değildir. Çünkü seracılık yapmak için yeterli sermayeye ve bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Bu iş öyle bahçenizde birkaç sebze meyve yetiştirmeye benzemez. Zaten seracılık alanından iyikazanç elde etmek için en az 20 dönümlük bir alanda üretim yapmanız gerekir. Bu kadar büyük bir arazi almak ya da kiralamak, sera kurmak, gereken teknoloji sistemlerini almak, tüm bunlar için bir miktar yatırım yapmanız şart.
Yani elinizde sermaye bulunması gerekiyor. Elbette bu iş için devletin sunduğu teşviklerden de faydalanabilirsiniz. Öte yandan seracılık işi gerçekten yapıp yapamayacağınızı anlamak için deneyimli seracılarla görüşmeli ve işin inceliklerini yerinde öğrenmelisiniz. Yüzlerce bitkiye, sebzeye, meyveye bakmak, onların hastalıklarıyla uğraşmak, alıcı bulmak tüm bunların avantajlı ve dezavantajlı iyice araştırmalısınız. Sonuçta seracılık yapıp yapamayacağına karar verecek olan yine sizsiniz. Seracılıktan şu kadar para kazanılır demek yanlış olur, ama bu iş alanından kazançlı çıkacağınız da açık bir gerçektir. Zaten şöyle yüzeysel bir araştırma yapsanız bile, seracılıkta iyi para olduğunu görürsünüz. Ama işinizi kurmak için tüm uygun koşulları sağlamak şartıyla! İyi pazar araştırması, rakiplerinizi tanıma, üretim yapacağınız çeşidi iyi belirleme, ne tür seracılık üzerine yoğunlaşacağınıza karar verme gibi faktörleri tek tek hesap etmelisiniz. Öte yandan yetiştirdiğiniz ürünleri satabilmek için yerel marketler, büyük firmalar, toptancılar ile iletişime geçmeniz ve sürekli olarak ürün satabileceğiniz yerleri bulmanız gerekmektedir. Seracılık alanında kullanılacak teknolojik ürünleri yakından tanımalı, bunların arasından size en uygun olan sistemleri seçmelisiniz. Mesela, kesme çiçekçilik alanında mı üretim yapacaksınız, sebze meyve alanında mı? Tüm bunlara detaylı bir araştırmanın sonucunda karar vermelisiniz.
Sonuçta seracılık alanına yapılan yatırımlar her geçen gün biraz daha artıyor. Bu işin birkaç sene içerisinde kendini amorti ettiği belirtiliyor. Şayet seracılık kazançlı bir yatırım alanı olmasaydı, ülkemiz bu alanda o kadar ilerleme gösteremezdi, değil mi? Bu yüzden yapmanız gereken, seracılık yapmak için uygun niteliklere sahip olup olmadığınıza kara vermektir.
TEKİRDAĞ Süleymanpaşa Belediyesinin Trakya Kalkınma Ajansı desteği ile Bıyıkali Mahallesi’nde Modern Serada Çiçekçilik Projesi, yapılan açılış töreni ile hizmete başladı. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “Bu serayla Süleymanpaşa Belediyesi artık kendi çiçeğini kendi imkânları ile üretir hale gelecek” dedi. Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan, ‘Süleymanpaşa Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı’ projesi, düzenlenen açılış töreni ile hizmete başladı. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, projenin bir fizibilite çalışması ile başladığını belirterek, “Yine Kalkınma Ajansı ile beraber çıktığımız bu yolda bu bölgede modern çiçekçilik tarımının yapılabileceği görüldü. Bu küçük seraya baktığınız zaman, üretimin değerini simgeleyen aslında büyük bir atılım görürsünüz. Biz daha önce de çiçek alıyorduk. Yabancı yerlerden de değil, Yalova’dan, İzmir Bayındır’dan alıyorduk. Ama bu serayla Süleymanpaşa Belediyesi artık kendi çiçeğini kendi imkânları ile üretir hale gelecek. Serada ayrıca köylülere seracılık ve çiçek yetiştiriciliği ile ilgili eğitim verileceğini ifade eden Eşkinat, Bu sera başka bir işlev daha görecek. Burada bizim bölge çiftçilerimiz, köylülerimiz bir alternatif üretim biçimi olduğunu görecekler. Bundan sonraki etapta Süleymanpaşa Belediyesinin hedefi, bütün Trakya’ya Süleymanpaşa’ya bağlı köylerdeki seralarda üretilen çiçekleri satmaktır. Başka bir şey daha yapacağız. Alım garantili ekim yaptıracağız. Dolayısıyla bu basit bir sera değil. Bu üreten bir tesis. Burada çok nitelikli, katma değerli ürünler elde edilebileceğini kamuoyunun bilgisine sunacağız” dedi. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, bu sera şu açıdan da önemli. Enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından kendisi karşılayan, sulama sistemleri ve diğer altyapısıyla uygun maliyetli, güzel bir proje.Bu seranın diğer illerimize de örnek olmasını ve hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.Trakya’da örneği bulunmayan bir proje olarak öne çıkıyor. Proje kapsamında inşa edilen sera 1800 metrekare kapalı alana sahip. Ayrıca sulamada rüzgâr ve güneş enerjisinden de yararlanılıyor. Tamamen dijital olarak kumanda edilebilen sulama sistemine sahip olan serada, kullanıcı sulama suyundaki gübre ve gerekiyorsa ilaç miktarını bilgisayarı ya da akıllı telefonu ile takipya da kontrol edebiliyor. Sera, yağmur suyunu depolayıp yeniden kullanarak su tasarrufu da sağlayabiliyor. Proje tamamlandığında teknolojik imkânları ile Türkiye’nin en gelişmiş sera sistemlerinden biri olarak lanse ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir