TRAKYA’DA BAL ÜRETİMİ VE ARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Türkiye iklim koşulları, bitki örtüsü ve 40.000 arıcısı ile yeryüzünde arıcılığa en uygun ülkelerden birisidir. Ancak bu potansiyeli yönlendirecek, arıcıların sorularına cevap verecek ve sorunlarını çözecek bir kurum ya da kuruluşun olmayışı günümüzde bu iş kolunda rastlanan problemlerin büyüyerek çoğalmasına neden olmuştur. Günümüzde aşırı derecede ve bilinçsizce kullanılan sentetik kimyasalların kullanımı ile üretilen gıdaların insan sağlığını tehdit ettiğine dair görüş ve bulgular giderek artmaktadır. Bu nedenle ülkemizde üretilen balların ihracatta istenmeyen kalıntı madde içerikleri giderek sorun olmaktadır. Konvansiyonel bal üretiminde kullanılan kimyasalların arı ürünlerine ve insanlar üzerindeki olumsuz etkileri bilinmektedir. Bu nedenle günümüzde organik bal üretimi ile arı ürünlerindeki kimyasal kalıntı sorununu minimuma indirgeme çalışmaları hız kazanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Trakya Bölgesi arı yetiştiriciliğinin mevcut durumunu irdelemek ve arıcılık işletmelerinin organik bal üretebilme koşul ve olanaklarını saptamaktır.
Trakya gezginci arıcıların en uğrak yeri. Arıcılar, özellikle ayçiçeğine geliyor. Bizim normalde il bazında 50 bin kovanımız var. Bu rakamın 5-6 misli arıcı dışarıdan gelir. Çiftçiler olarak, Trakya olarak gezginci arıcılara muhtacız. Arının esas faydası sadece bal, polen, arı sütü değil. Esas faydası polinasyona yaptığı katkıdır. Gerek yağlı tohum bitkilerinde olsun, gerek orman bitkilerinde doğada polinasyona yapmış olduğu katkı, bal ve arı sütünden daha faydalı. Gezginci arıcıları Trakya çiftçisi olarak her zaman bekleriz.”
Gezginci arıcılardan Mehmet Babacık, Muğla’dan yola çıktığını ve oradan Ankara’ya gittiğini ifade etti.
Daha sonra Tekirdağ’a ayçiçek balına geldiğini anlatan Babacık, “Burası bal için verimli. Fiyatlarda, bal üretimi de burada iyi durumda. Şu anda bal konusunda Trakya’dan memnunuz. 300 kovanım var. Şu anda 3 kovandan 1 teneke bal alıyorum.
2 kovandan 1 teneke bal alan arkadaşlarımız da var. Eskiden 6 kovandan 1 teneke bal alırken şu anda 2 kovan bir teneke bal veriyor.” dedi. Babacık Tekirdağ’dan sonra Muğla’ya çam balına döneceklerini söyledi.
Bir diğer gezginci arıcı Şefik Doğanay ise 12 yıldan beri gezginci arıcılık yaptığını yazın Tekirdağ’a kışın ise Bodrum’a gittiğini kaydetti.
Doğanay, arı üreticilerinin verim yüksek olduğu için Tekirdağ’ı tercih ettiğini aktararak, “Gezginci arıcıların tercih yeri Tekirdağ ve Trakya. Burada verim ve balın kalitesi güzel oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir