TRAKYADA DOLUNUN TARIMA VERDİĞİ ZARAR

TEKİRDAĞ (AA)

Tekirdağ’ın Hayrabolu ve Malkara ilçesinde sağanak ve dolu, tarım alanlarının zarar görmesine yol açtı.

İlçe genelinde etkisini gösteren kuvvetli yağış, bir süre sonra yerini doluya bıraktı. Develi.Yenice.Umurbey ve Yörgüç mahallelerinde sağanak ve dolu nedeniyle tarım alanları zarar gördü. Hayrabolu Kaymakamı Mehmet Sülün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarım arazileri zarar gören çiftçilere geçmiş olsun dileğinde bulundu. Develi Mahallesi Muhtarı Ġbrahim Erenler ise yaklaşık 5 bin dönüm ekili alanda zarar olduğunu dile getirerek, “Sabah buraya geldik tarlaları gezdik şok olduk. Görünen o ki başaklarda tane kalmamış, Ayçiçeğinde kafa kalmamış. Buğday ve ayçiçeklerinde zarar yüzde 100’lere yakın. Halkımızdan sigortası olanları bildireceğiz. Sigortası olmayanları ilçe tarım müdürü burada gördü.

Yetkililerden yardım bekliyoruz. Çiftçilerimize geçmiş olsun. Zararımız çok büyük” ifadelerini kullandı. Sülün, yetkililerin gerekli incelemeleri yapacaklarını ve çiftçilerin mağduriyetlerinin giderileceğini ifade etti. Kaymakam Sülün ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri dolunun zarar verdiği tarlalarda incelemelerde bulundu. Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde dolu ve sağanak yağışı etkili oldu.

Öğleden sonra ilçe genelinde etkisini gösteren dolu ve sağanak yağış, sokaktaki vatandaşları da hazırlıksız yakaladı. Dolu yağışından korunmak isteyen vatandaşlar, kapalı alanlara ve iş yerlerine sığındı. Yağmur yağışı ise en çok çiftçileri sevindirdi.

Öte yandan ilçede binlerce çiftçi yaklaşık 1 hafta önce yağmur duası için toplanmıştı. Bu hemen hergün yağan yağmurlar arpa ve buğdayda
eğilmelere ayni zamanda hasadı geciktirmektedir.Böylelikle kaliteyide düşürmektedir.Dolu belirli günlerde zaman zaman etkisini göstererek köylerde tarlalardaki ekinlere zarar vererek sigorta yaptırmayan çiftçiyi zor durumda bıraktırmıştır.Çiftçi bundan sonra tarım sigortasını her yıl yapması gerektiğinin farkına varmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir