TRAKYADA TOPRAK VERİMLİLİĞİ

Yılda en az iki ürün alınabilen Trakya’daki münbit tarım arazilerinde ekim ve kasım aylarında hemen hemen her tarlada hummalı bir çalışma yapıldı. Tarım arazileri traktörler ile sürüldükten sonra tırmıklama işleminden geçirildi.

Toprağın tava getirilmesinin ardından büyük umutlarla toprakla buluşturulan buğday tohumları, bugünlerde yeşermeye başladı. Yeşile bürünmeye başlayan buğdaylar temmuz ayı gibi hasat edilecek. Nisan ayında ise Trakya’nın “sarı gelini” olarak adlandırılan ayçiçeği ekimi yapılacak. Pirinç, mısır, kanola, lavanta, aronya ve yem bitkilerinin de belirli dönemlerde ekimi gerçekleştirilecek. Toprağın Trakya ve Türkiye için önemine işaret ederek, “Toprak, bir ülkenin baş tacıdır. Pandemi döneminde toprağın ve tarımın önemini gördük. Trakya’da tarıma açık arazilerin yüzde 99’u ekiliyor. Toprak bizim her şeyimiz, toprak olmasa insanlık yok olur.

Herkesin oturup düşünmesi gerekiyor.” dedi. Verimli toprağın oluşabilmesi için yüzyıllar geçmesi gerektiğini, dünyada sanayi ve kentleşme ile verimli toprakların azaldığını aktaran “Pandemi ve depremlerin ardından Trakya bir cazibe haline geldi. İnsanlar akın akın Trakya’ya geliyor. Bu da tarım topraklarının azalmasına neden oluyor.

Tarım arazilerine bağ, bahçe, evler yapılıyor.” ifadelerini kullandı. Kentleşme ve sanayileşme sürecinin iyi yönetilmesi gerekmektedir.

Her yıl binlerce dekar verimli birinci ve ikinci sınıf tarım arazisini konut, sanayi ve turizm yapılaşması, karayolu yapımı ile kaybediyoruz. Bunlara son vermemiz gerekiyor. Yoksa yarın öbür gün çocuğumuzun çoluğumuzun ekmeğine aşına sahip çıkamayız.

Dünya topraklarının 3’te 1’ini de kirletmiş durumdayız. Toprak kirliliğine kimse önem vermiyor ve gözle göremiyoruz ama biz üreticiler toprak kirliliğini bizzat yaşıyoruz. Her geçen gün verimi arttırmak için kullandığımız kimyasal ilaçlar, kimyasal gübreler, aslında toprak verimini yok etmektedir.

Toprağa, havaya, suya ihtiyacımız var.

Buna göre yatırımları yapmamız gerekiyor.

Trakyada toprak verimi diğer bölgelere göre daha verimli durumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir