Türkiye’deki Endemik Hayvan Türleri: KARS ÇOBAN KÖPEĞİ

En az 600 yıllık geçmişe sahip bu köpekler Türkiye’nin kuzey doğusunda yüksek dağlarda at ve sığır çobanlığı yapan değerli köpeklerdir.resmi otoritelerce Türkiye’de Kars çoban Köpeği olarak adlandırılmıştır.Kars Türk çoban Köpeğinin yurt dışına çıkarılmasında Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığının izni gerekmektedir.

Safkanlığı tescil edilmiş dağlık arazilere uyumlu ve soğuk havaya karşı dayanıklı çok iyi koruyucu olan köpeklerdir.Ardahan,Kars,Artvin,Ağrı,Erzurum bölgelerinde yetişirler.Oldukça zeki ideal çoban köpeği cinsidir.kafa yapıları oldukça büyük,iri ve siyahtır,burunları orta uzunlukta ve siyahtır,ağızları büyük çene yapıları kuvvetlidir,dudaklarının iç kısmı siyahtır,gözleri kahve renginin farklı tonlarında olabilir.Kulakları sarkık ayrıca geniş ve derindir,alınları düzdür,kuyrukları uzun tüylü ve sırta doğru kıvrımlıdır.Tüyleri karışık ve kabarık görünümlü,bacaklar kuvvetli, iri pençeli ve güçlüdür.Baş kulak, göğüs altından arkaya doğru olan kısım çoğunlukla siyahtır,diğer bölgeler kirli sarıya kadar değişen mat renkte ve siyahla kısmen karışmış durumda,ayaklarında sarının tonları hakim ve yukarıya doğru ise siyahlık artar.Koruyucu özellikleri gelişmiş,uyumlu ancak düşmana karşı oldukça hırçın pençelerini kullanmaktan çekinmeyen yapıları vardır.Eve ait her alan koruma alanının içindedir.Tek başına ufak çocuklarla bırakılmamalıdırlar.Aile dışındakilere karşı uzaktırlar ve dostça yaklaşmazlar.Kars çoban köpeği sahiplerinin köpeğe ilgi gösterebilecek vakti olan ve ona liderlik edebilecek kişiler olmaları gerekir.

Ayırt Edici Özellikleri:

Kars, Ardahan, Artvin, Erzurum, Ağrı, Iğdır bölgelerinde yetişen, saflığı tescil edilmiş, bölge şartlarına uyumlu, çok iyi koruyucu özelliğe sahip, uyumlu, zeki, akıllı, iri yapılı, (ayı başlı) kuvvetli yapılı ideal bir çoban köpeğidir.

Gruplar :

Kars Türk Çoban Köpekleri yaş ve cinsiyetlerine göre; 0-5 aylık yaşta erkek yavru, 0-5 aylık yaşta dişi yavru, 6-16 aylık yaşta genç erkek, 6-12 aylık yaşta genç dişi, 16 aylıktan büyük ergin erkek, 12 aylıktan büyük ergin dişi olmak üzere altı gruptur.
Sınıflar : Kars Türk Çoban köpekleri puanlamada aldıkları puanlara göre; birinci sınıf ve ikinci sınıf olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Sınıf özellikIeri: Aşağıdaki sisteme göre yapılan puanlama sonunda 75 ve daha yukarı puan alanlar birinci sınıf, 50-74 arasında puan alanlar ikinci sınıf kabul edilir.

Puanlaması:

Genel görünüm; harmoni, davranış, ağırlık 25 puan. Baş; burun, kafa, kulak, göz 20 puan. Gövde; yükseklik, derinlik, uzunluk 15 puan. Bacaklar; uzunluk, pençeler 10 puan. Kuyruk; uzunluk, görünüm 10 puan, Renk; Baş, vücut, ayak 20 puan olmak üzere 100 puan üzerinden değerlendirilir. Her özelliğe ait tam puanın % 40’ından az puan alan köpek standart dışı kalır. Puanlama en az üç kişilik bir eksper grubu tarafından yapılır. Eksperlerden her birinin her özellik için verdiklerin puanların basit aritmetik ortalaması alınır ve ortalama puan sütununa yazılır. Bütün özelliklerin ortalama puanları toplamına göre Kars Türk Çoban köpeğinin sınıfı belirlenir.

Genel Özellikler : Baş oldukça büyük, geniş ve iri yapılı (ayı başı) ve siyah; burun iri, orta uzunlukta, küt ve siyah; ağız büyük, kuvvetli çene yapısında ve dudaklarının iç tarafı siyah renkte; gözler kahverenginin değişik tonlarında, alın düz, kulaklar sarkık, geniş ve siyah tüylü; karm kalın, bel ve sağrı kısmı geniş ve adaleli; göğüs çevresi oldukça geniş ve derin, kuyruk uzun tüylü, iri ve sırta yukarıya doğru kıvrımlı; bacaklar kuvvetli, iri pençeli ve güçlü; tüyleri karışık ve kabarık görünümlü, baş kulak, göğüs altından arkaya doğru olan kısım siyah ağırlıklı, diğer yerler sarıdan kirli sarıya değişen mat renkte ve siyahla yer yer karışmış durumda; ayaklarda sarının tonları hakim ve yukarıya doğru siyahlık artıyor; çok iyi koruyucu özelliğe sahip ve uyumlu; düşmana karşı hırçın, pençelerini rahatlıkla kullanabilir, pençe vurma özelliği var, çene yapısı kuvvetli: akıllı, zeki, koruma içgüdüsü gelişmiş, soğuk ve çevre şartlarına karşı adaptasyonu kuvvetlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir